سفارش تبلیغ
صبا
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز

 

خواب شب

 

سحرخیزی و کسب روزی حلال از جمله اموری است که سیره بسیاری از پیامبران و ائمه اطهار علیهم‌السلام بوده و احادیث فراوانی نیز در این خصوص وارد شده است .

 اهمیت سحرخیزی و کار

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: سحرخیزی مبارک است و همه نعمت‌ها به ویژه، روزی را می‌افزاید.1 همچنین آن حضرت می‌فرماید: صبحگاهان در پی نیازمندی‌هایتان بروید چرا که آسان به دست می‌آیند.2

امیرم?منان علیه‌السلام می‌فرماید: صبح زود در پی روزی رفتن، روزی را افزون می‌کند3 و کسی که خواستار جاودانگی است -که جاودانگی وجود ندارد- باید سحرخیز باشد4 و هیچ سحرخیزی در اره خدا برتر از سحرخیزی برای تأمین معاش فرزندان و خانواده نیست.5

از امام صادق علیه‌السلام روایت شده است که ایشان می‌فرماید: جدیت و تلاش کنید! هرگاه نماز صبح گزاردید و بازگشتید صبحگاهان در پی روزی روید و کسب حلال کنید چراکه خدای عزّ و جل روزیتان دهد و یاریتان رساند6؛ سپس فرمود: امام سجاد علیه‌السلام هنگام صبح در پی روزی بیرون می‌رفت، پرسیدند: ای فرزند رسول خدا کجا می‌روی؟ فرمود: برای پذیرش صدقه برای خانوده‌ام. پرسیدند: آیا برای خانواده‌ات صدقه می‌پذیری؟ فرمود: هر که کسب حلال کند صدقه عائله خود را از خدا می‌پذیرد و به آنان می‌رساند.7

ابن عباس می‌گوید: حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) هرگاه کسی را می‌دید و از او خوشش می‌آمد می‌پرسید: آیا حرفه‌ای داری؟ اگر می‌گفت: نه، می‌فرمود: از چشمم افتاد. پرسیدند: چرا ای رسول خدا؟ فرمود: چون هرگاه م?من دارای حرفه‌ای نباشد به ناچار از دینش برای تأمین زندگی‌اش بهره می‌برد (دین فروشی می‌کند)

 

کارگری، سیره انبیا و اولیا

خداوند متعال در قرآن کریم درباره حضرت داود (علیه السلام) می‌فرماید: و به او فن زره‌سازی را که به سود شماست آموختیم، تا شما را در جنگ‌هایتان از آسیب‌های سخت سلاح‌ها حفظ کند، پس آیا شما سپاسگزار نعمت‌های ما خواهید بود؟ 8

نبی اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هیچ غذایی بهتر از غذای فراهم آمده از کار خویش نخورد و داود پیامبر نیز از دسترنج خود می‌خورد.9

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: خدای عزّ و جل به داود نبی(علیه السلام) وحی فرمود که تو بنده خوبی هستی به شرط آنکه از بیت‌المال ارتزاق نکنی و با دستان خویش کار کنی. داود علیه‌السلام چهل روز گریست؛ آن گاه خدا به آهن وحی فرمود که برای بنده‌ام داود نرم شو، آهن به فرمان خدا برای او نرم شد و از این رو حضرت داود (علیه السلام) هر روز زرهی می‌ساخت و آن را به هزار درهم می‌فروخت و از بیت‌المال بی‌نیاز شد.10

رسول خدا صلی الله علیه و آله هم سنگی را بر شانه خود حمل کرد و در یکی از دیوارهای باغ خود به کار برد که آن سنگ هنوز در آنجا هست.11

نبی اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هیچ غذایی بهتر از غذای فراهم آمده از کار خویش نخورد و داود پیامبر نیز از دسترنج خود می‌خورد

 

پرهیز از تنبلی و کم همتی

امام علی (علیه السلام) می‌فرماید: اگر کار، سخت و توان‌فرسا است، بی‌کاری دایمی هم فسادآور است.12

حضرت صادق(علیه السلام) خطاب به فرزندش می‌فرماید: از دو خصلت تنبلی و بی‌حوصلگی (بیقراری) بپرهیز که این دو مانع بهره‌گیری تو از دنیا و آخرت می‌شوند.13

همچنین می‌فرماید: سست نباش تا آن که تو را می‌شناسد تحقیرت نکند14، منفورترین مردم نزد خدا کسی است که شب خواب و روز بیکار باشد.15

ابن عباس می‌گوید: حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) هرگاه کسی را می‌دید و از او خوشش می‌آمد می‌پرسید: آیا حرفه‌ای داری؟ اگر می‌گفت: نه، می‌فرمود: از چشمم افتاد. پرسیدند: چرا ای رسول خدا؟ فرمود: چون هرگاه م?من دارای حرفه‌ای نباشد به ناچار از دینش برای تأمین زندگی‌اش بهره می‌برد (دین فروشی می‌کند)16

  پی‌نوشت‌ها:

1- بحارالانوار، ج73، ص318

2- کتاب الخصال، ج2، ص394

3- وسائل الشیعه، ج15، ص348

4- عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، ج2، ص38

5- دعائم الاسلام، ج2، ص15

6- الکافی، ج5، ص79

7- همان، ج4، ص12

8- سوره انبیاء، آیه 80

9- کنزالعمال، ج4، ص8

10- الکافی، ج5، ص74

11- همان، ص76 و 77

12- الارشاد، ج1، ص298

13- الکافی، ج5، ص85

14- تحف العقول، ص304

15- الکافی، ج5، ص72

16- بحارالانوار، ج84، ص158


  

نوجوانی سن حساس و چالش برانگیز است. آگاه بودن به اصول و مبانی ارتباطی خوب، ضامن رابطی موثر و سالم با نوجوان است. پذیرش، احترام متقابل، اعتماد، حضور همیشگی، آگاهی از ویژگی های دوران نوجوانی می تواند دورانی خاطره برانگیز برای خانواده و نوجوان ایجاد کند.

 

 

نوجوان

 

نوجوانی دوران بدست آوردن بسیاری از قابلیتها و تواناییهای ذهنی و جسمی و  شکوفا کردن استعدادها و ظرفیتهاست. زمانیکه نوجوان ارتباط دوستانه و صمیمی با والدین خود دارد و از یک محیط امن  برخوردار است، می تواند با آسودگی خیال به پرورش و کشف استعدادهای خود بپردازد.

والدین می توانند با رعایت اصول و مبانی ارتباطی، محیط سالم و شادی برای نوجوان  فراهم کنند، که به چند مورد از این اصول اشاره می شود:

پذیرش: یکی از راههای علاقمندی به نوجوان پذیرش اوست. هنگامیکه نوجوان بداند از جانب والدین موجودی ارزشمند بحساب می آید و همواره  والدین او را مورد تایید و پذیرش خود قرار می دهند. حس ارزشمندی در او قوت می گیرد.

پذیرش همچنین شامل پرورش توانمندیها و اصلاح نقاط ضعف او می باشد. البته منظور ما از پذیرش این نیست که دائما خرابکاری او را گوش زده کنیم تا توانا شود، این روش تاثیر معکوس دارد و او را دلسرد خواهد کرد. تصور کنید هر روز اشتباهتان را به رخ تان بکشند! آیا احساس با ارزش بودن می کنید؟ مسلماً همه ما زمینه پیشرفت داریم ولی نکته این است که افراد نمی توانند پیشرفت کنند مگر اینکه احساس خوبی درباره خود داشته باشند و باور کنند که می توانند به پیشرفت نایل شوند.

 بنابراین پذیرش خود، احساس خوب، باور خود، ضامن موفقیت یک نوجوان است.

احترام متقابل: یعنی آنکه والدین و  فرزندان به یکدیگر اجازه دهند که باورها و احساسات خود را صادقانه بیان کنند.

 اگر با  احساسات و گفته های نوجوان موافق نیستیم به گونه ای به نوجوان برگردانیم که به نادرستی آن پی ببرد. مثلاً چه شواهد و نظراتی در تایید گفته هایت داری؟  فکر می کنی دیگران چگونه فکر می کنند؟ در واقع با گفتگو های که حاکی از فضای صمیمت و دوستی است با او به گونه ی صحبت می کنیم که  به نادرستی افکارش پی ببرد.

حضور همیشگی:  نوجوان گاهی طوری رفتار می کند که انکار نیازی به ما ندارد. مثلا گاهی در را به روی ما می بندد و طوری رفتار می کند که وجود ما برای او اهمیتی ندارد. اما در واقع نوجوان بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور روانی و همیشگی ما است تا احساس امنیت و آرامش کند.

البته باید بدانیم بین طرد کردن و حمایت بیش از حد تفاوت وجود دارد و تعادل لازم را برقرار کنیم. و در این حضور همیشگی تفریحات ، فعالیتهای جمعی و خانوادگی می تواند فضای شادتری در محیط خانه بوجود آورد.

اعتماد: اعتماد یک شرط لازم برای رشد نوجوان است. البته اعتماد به همراه کنترل نامحسوس نوجوان لازم و ضروری است. یعنی مقداری، میدان براساس سن و شرایط زندگی به نوجوان می دهیم تا او زیر نظر والدین بفهمد که بزرگسالی چه شکلی دارد. وقتی برای او محدودیتهای ایجاد می کنیم، حفظ احترام متقابل را فراموش نکنیم و زمانیکه با او اختلاف سلیقه داریم به نظرات او توجه کنیم. بدون اینکه داد بزنیم و موعظه کنیم برای او توضیح دهیم که چرا در مسائل مختلف با او مخالف یا موافق هستیم. و در نهایت تصمیم نهایی با شماست.

در مسائل جزئی و پیش پا افتاده اجازه انتخاب را به او می دهیم تا اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری و مورد توجه بودن در او رشد کند. به او بگویید " در این مورد خودت تصمیم بگیر، هر تصمیمی بگیری من قبول دارم" . بنابراین اعتماد به همراه کنترل نامحسوس یک ضرورت لازم در ارتباط با نوجوان است

آشنایی به ویژگی های رشد نوجوانی : آشنایی به ویژگی ها و مراحل رشد نوجوانی به والدین کمک می کند تا خلق و رفتار او را بهتر بشناسند. بعنوان مثال نوجوان گاهی با سخنان زیبا والدین را شیفته ای خود می کند و زمانی دیگر اظهار نفرت می کند. یا در اوایل نوجوانی ارزشهای والدین را انکار می کنند، شلخته تر می شوند، وظایف محوله را انجام نمی دهند. آشنایی به این ویژگی ها موجب می شود تا والدین بهتر با نوجوان خود رفتار کنند. البته بعضی از بدخلقی های نوجوان بدلیل شریط نوجوانی اوست و قسمتی از آن  متوجه ارتباط والدین با نوجوان می شود.

بنابراین هر چقدر ما اصول و مبانی ارتباطی خود را با نوجوان بهتر رعایت کنیم، احترام متقابل، پذیرش، اعتماد، حضور همیشگی داشته باشیم، محیط شادتر، سالم تر، صمیمی تری داریم و هر چقدر لجبازی، تنش، انتقاد، سرزنش بیشتر باشد، سوء تفاهم ها و ارتباط نامناسب بیشتر است.

در این راستا، ما بعنوان والدین در دوران نوجوانی سعی می کنیم همراه تغییرات او، ما هم از نظر رفتار و خلق با او تغییر کنیم تا بتوانیم به نوجوان خود نزدیکتر شویم و و بستر مناسب عاطفی برای او ایجاد کنیم تا در وقت لزوم به سراغ ما ببایید.

 

 


  

هر روز بی شمار فرصت دارید که در حق همسرتان ابراز عشق کنید؛ با در آغوش گرفتن، گوش دادن، کمک کردن و آرام کردن همسرتان ،می توانید عشق خود رانشان دهید.

 

 

کشف روشهای جدید برای ابراز عشق

 

همیشه می توانید انتخابهایی در زندگی زناشویی داشته باشید که توجه و عشق شما را نسبت به همسرتان نشان دهد. گاهی اوقات می توانید به همسرتان توجه کرده و به او عشق بورزید و گاهی اوقات می توانید به توجه و دلسوزی همسرتان واکنش نشان دهید. توجه نشان دادن و عشق و پاسخ دادن به عشق و محبت همسرتان، رابطه زناشویی شما را تقویت می کند. هر روز بی شمار فرصت دارید که در حق همسرتان ابراز عشق کنید؛ با در آغوش گرفتن، گوش دادن، کمک کردن و آرام کردن همسرتان و .. می توانید عشق خود را نشان دهید.

اما متاسفانه یکی از اشتباهات جبران ناپذیر زوج ها بعد از آغاز زندگی مشترک، فراموش کردن ابراز علاقه و گذاشتن وقت برای یکدیگر است. گویا همه چیز فدای روزمرگی ها می شود. غافل از اینکه این مساله باعث دور شدن و دلخوری زن و شوهر از یکدیگر و ایجاد فاصله بین آن دو می گردد.

در حالی که با یک شاخه گل، یک کلمه محبت آمیز و چند دقیقه صحبت صمیمانه می توان مشکلات و دلخوری ها را از سر راه برداشت و زندگی شیرینی را در کنار همسر خود در پیش گرفت. راه های ساده ای برای ابراز علاقه به همسر وجود دارد ولی همین راههای ساده نیزباید مورد توجه قرار گرفته و نباید مور ساده انگاری قرا گیرد بلکه باید اصول حاکم بر آن مورد توجه خاص قرار گیرد.

در زمینه شکل و نوع ابراز علاقه باید توجه داشته باشید که تفاوت زیادی است میان ابراز کلامی علاقه با ابراز علاقه به طور عملی و اثبات عشق و محبت از طریق رفتار.

اینکه به همسرتان بگویید دوستش دارید مهم است و حتما باید این کار را انجام داد اما نشان دادن عشق و علاقه در رفتار به همسر، می تواند بسیار تاثیر گذار تراز گفتن چند کلمه ساده باشد.

وقتی که گرفتار روزمرگی و حواس پرتی ناشی از مشغولیات و مسئولیتهای زندگی می شویم به راحتی فراموش مان می شود که به شریک زندگی مان نشان دهیم که چقدر برای ما مهم و خاص است و چقدر برایمان با ارزش است و وجودش گرمابخش زندگی پر تلاطم مان است. انجام مجموعه ای از کارها و اقدامات خوشایند و جذاب برای همسر و ابراز عشق و علاقه به او چیزی نیست که بخواهید آن را برای مواقع و مناسبتهای خاص مانند تولد، سالگرد ازدواج و یا تعطیلات و اعیاد نگهدارید؛ بلکه شما باید هر روز به طور همیشگی به همسرتان نشان دهید که چقدر به او علاقمند هستید و در حد توان و امکانات تان مراقب او و فرزندانتان هستید و هر قدر این کار را  بیشتر و صادقانه تر انجام دهید بهتر است.

چیزهای کوچک، در زندگی می تواند مفاهیم و معانی بزرگی داشته باشند.هر قدر بیشتر به همسرتان نشان دهید که او را دوست دارید و عاشق او هستید و از او مراقبت می کنید او نیز عشق و محبت بیشتری را نثار شما خواهد کرد و مراقبت بیشتری از شما به عمل خواهد آورد

 

 

راههای مختلفی برای بروز و اظهار عشق و علاقه به همسرتان وجود دارد. با کلمات و رفتار غیر کلامی خود، برای مثال با لبخند، سر تکان دادن، اظهار نظر و سوال کردن هم می توانید توجه و مهر خود را نشان دهید. برای نمونه می توانید از همسرتان بپرسید" امروز چه حسی داشتی؟"

 

"خسته به نظر می رسی. چرا؟ یک چرت بزن"

"کاری داری برایت انجام بدهم؟" و ...

 

 

همچنین این کار می تواند به سادگی و با گوش دادن به حرفهای او به طور روزانه و توجه کردن بی حد و اندازه به او انجام شود. شما می توانید در کارهای منزل به ویژه آنهایی که می دانید همسرتان دوست ندارد آنها را انجام دهد به او کمک کنید. می توانید برای او یک لیوان چای یا شربت بیاورید، در برخی از موارد اتوکشی های منزل ا که می دانید خوشایند همسرتان نیست انجام دهید  یا یک هدیه کوچک حتی چیزی که در منزل خودتان درستش می کنید به او هدیه دهید.

 

البته  راههای متعدد دیگری برای بیان احساس تان نسبت به همسرتان هست. خیلی از افراد از خواندن نامه های کوتاهی که برای یکدیگر می نویسند لذت می برند که البته شاید در شرایط امروزی جامعه که نامه و نامه نگاری به دست فراموشی سپرده شده، ارسال پیامکها و یا ایمیل های زیبا برای همسر بسیار جذاب و دوست داشتنی باشد.

 

چیزهای کوچک، در زندگی می تواند مفاهیم و معانی بزرگی داشته باشند.هر قدر بیشتر به همسرتان نشان دهید که او را دوست دارید و عاشق او هستید و از او مراقبت می کنید او نیز عشق و محبت بیشتری را نثار شما خواهد کرد و مراقبت بیشتری از شما به عمل خواهد آورد.

کشف روشهای جدید برای ابراز عشق

 

اگر مرتبا این عشق و علاقه را به او ابراز نکنید احتمالا او نیز ابراز عشق و محبت به شما را کمتر و کمتر خواهد کرد و زمانی که عشق و علاقه به طور مرتب ابراز نشود رابطه شما دو نفر از توجه و تلاش مورد نیاز محروم خواهد شد و سالم ماندن این رابطه مورد تهدید و تردید جدی قرار خواهد گرفت. 

 

 

 به جای گفتن" دوستت دارم" به همسرتان کمی وقت بگذارید و فکر کنید چه چیزی او را به طور واقعی و جدی خوشحال می کد. چکاری را دوست دارد انجام دهد؟ چطور باید از او قدردانی کنید؟ چکار می توانید بکنید که به او نشان دهید چقدر برایتان مهم و ارزشمند است؟ توجه کردن به این نکات توسط شما بسیار حایز اهمیت است زیرا اگر شما تصمیم بگیرید که علاقه به همسرتان را  به یک روش غیر معمول(که او متوجه نشود) اعلام کنید و وی درک نکند که این اقدامات نوعی ابراز عشق است؛ ممکن است از واکنش او ناامید و مایوس شوید. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی او را خوشحال خواهد کرد به راحتی از او سوال کنید که دوست دارد چه کاری برایش انجام دهید تا متوجه عشق و علاقه شما به خودش و زندگی تان گردد.


  

شیرخشت مانی است که به صورت قطعات جامد تقریباً کروی و یا اشکال دیگر به رنگ‌های سفید شیری و یا مایل به زرد با طعم بسیار شیرین و خنک‌کننده به دو نام شیرخشت شهری و هراتی در عطاری‌های ایران عرضه می‌شود.

 

شیرخشت

 

در گذشته و در بعضی منابع، شیرخشت را مانی مربوط به گیاه کاروان‌کش با نام علمی Atraphaxis spinosa دانسته‌اند، ولی پژوهش‌های جدید، از جمله پژوهش‌های آقای دکتر امین نشان می‌دهد که شیرخشت حاصل فعالیت حشره‌ای بر روی دو گونه گیاه با نام‌های فارسی شیرخشت، گپ شیر و سیاه چوب با نام علمی Cotoneaster nummularia و Cotoneaster nummularioides از خانواده گل سرخ (Rosaceae) می‌باشد. این گیاهان در برخی نقاط البرز مرکزی و اطراف بیرجند می‌رویند و در اثر فعالیت حشره‌ای بر روی آن‌ها ترشحاتی ایجاد می‌شود که مردم محلی آن‌ها را جمع‌آوری و به بازار عرضه می‌کنند. شیرخشت به عنوان یک ملین خوب، تب‌بر و ماده خنک‌کننده در طب سنتی ایران مورد استفاده است.

 شیرخشت در طب سنتی

ابن‌سینا در کتاب قانون راجع به شیرخشت چنین گفته است:

شیرخشت یا شیرخشک شبنمی است که در هرات بر درخت بید و گون کتیرا می‌نشیند. دارای مزاج معتدل است. دارای اثر مسهلی و دیگر خواص مشابه ترنجبین، ولی از آن قوی‌تر است و خاصیت زداینده دارد.

در مخزن‌الادویه راجع به شیرخشت چنین آمده است:

شیرخشت را به فارسی شیرخشک نامند. گفته‌اند شبنمی است که در خراسان و هرات و بعضی بلاد فرنگ بر درختی که آن را در نواحی خراسان کشیرو یا درختی دیگر به نام کبیرو نامند، می‌نشیند. آن درخت به قدر دو سه قامت بلند می‌شود و چوب آن خالدار زرد و سفید، سبک وزن و کمیاب و قیمتی است و از آن عصا می‌سازند.

پژوهش‌های سال‌های اخیر بر روی شیرخشت نشان داده است که محصول خوراکی آن می‌تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون نگاه دارد

 

 

لغت فارسی آن «شیرخشک» به معنی لبن منجمد یا مشابه شیر منجمد می‌باشد و لغت «شیرخشت» به معنی صمغ مشابه شیر است؛ چون خشت به معنی صمغ می‌باشد. بهترین شیرخشت تکه‌های بزرگ سفید و شیرین خالص است که چون در دهان گذارند، زود حل شود و زبان را بسیار شیرین و سرد گرداند و شیرینی آن با عسل و شکر متفاوت است. طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل است. همچنین ملین طبع و مسهل صفرا، خلط‌آور، مقوی جگر و معده و کاهش‌دهنده حرارت بدن، رافع سرفه و خشونت سینه و حلق و تب می‌باشد. مسهل نیکویی است که می‌توان آن را برای همه افراد و سنین بدون اذیت مصرف نمود. با ماءالشعیر بهترین مسهل است.

 

اثر مسهلی آن در صورتی که نزله و سرفه نباشد، با گلاب بهتر است. همچنین با ماءالشعیر برای رفع تب حار و افراد گرم مزاج مفید می‌باشد. تأثیر مسهلی آن با عرق رازیانه و روغن بادام بیشتر و بهتر است. از عوارض آن قراقر در معده (صدای معده) و رقیق شدن منی و سرعت انزال است.

 نکات قابل توجه:

 پژوهش‌های سال‌های اخیر بر روی شیرخشت نشان داده است که محصول خوراکی آن می‌تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون نگاه دارد.

 استفاده‌های جدید و صنعتی از شیرخشت به عنوان یک ملین خوب برای کودکان و رفع زردی سریع‌تر نوزادان می‌باشد. در این موارد شیرخشت را می‌توان جایگزین ترنجبین کرد.

مان شیرخشت

 

 اصطلاح «مان» به معنی فرآورده‌هایی از گیاهان است که توسط گیاه یا حشره‌ای که روی آن فعالیت می‌کند، ترشح می‌شود.

این فرآورده‌ها اکثراً به صورت قطعاتی به اشکال مختلف (یا بی شکل) جامد، شیرین‌مزه و محلول در آب می‌باشند که عمده ترکیبات آن‌ها را انواع قندها تشکیل می‌دهند.

تولید این مان‌ها بسیار حساس است و به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی محل ارتباط دارد؛ بنابراین مان فقط در بعضی مناطق تولید می‌شود و بر روی درختان همه مناطق (ایران و جهان) به وجود نمی‌آید.

مان‌ها علاوه بر خواص شیرین‌کننده و اصولاً ملین، دارای خواص دیگری نیز هستند و از قدیم در طب سنتی ایران و جهان مورد استفاده بوده‌اند.

با توجه به تنوع گیاهی و شرایط اکولوژی استثنایی ایران، تعداد مان‌های تولیدشده روی گیاهان ایران نسبتاً زیاد و از تنوع قابل توجهی برخوردار است؛ به طوری که تعداد و انواع آن‌ها نسبت به بسیاری از مناطق دنیا بیشتر است و تجارب طب سنتی ایران در این زمینه بیشتر از دیگر نقاط دنیا است.

با توجه به اینکه غیر از تجربیات طب سنتی ایران مطالعات چندانی روی ترکیبات و اثرات این مان‌ها انجام نشده است، هنوز س?الات و ابهامات زیادی در مورد آن‌ها وجود دارد و لازم است برای روشن شدن رمز و راز نوع تولید، عوامل دخیل در تولید، حشرات و گیاهان مولد، شرایط ایجاد، مواد م?ثر و اثرات و خواص آن‌ها تحقیقات وسیعی صورت گیرد.

استفاده‌های جدید و صنعتی از شیرخشت به عنوان یک ملین خوب برای کودکان

و رفع زردی سریع‌تر نوزادان می‌باشد. در این موارد شیرخشت را می‌توان جایگزین ترنجبین کرد

 

 

 به نظر می‌رسد تولید شیرخشت بر روی این گیاهان، مربوط به ایران و اطراف باشد؛ زیرا گزارشی از این مان بر روی گونه‌های دیگر گیاه در نقاط دیگر جهان ارائه نشده است.

 

 ابن سینا در کتاب قانون درخت مربوط به شیرخشت را بید و گون نام برده که به احتمال زیاد منظور این گیاه نیست؛ زیرا مشخصات آن در مخزن‌الادویه با آن‌ها کاملاً متفاوت است و در تحقیقات جدید هم هیچ‌کدام از این گیاهان بید و گون ارتباطی با شیرخشت ندارند و مان یا صمغ‌های حاصله از بید و گون محصولات دیگری هستند که به نام‌های بیدخشت و کتیرا مشهورند.

 شیرخشت موجب رفع یبوست می‌شود

مصرف خاکشیر، ترنجبین و شیر خشت موجب رفع یبوست می‌شود به دلیل اینکه این مواد، ماده‌ای که موجب بیماری شده است را از بدن خارج می‌کند.

در طب سنتی معمولاً برخی اخلاط موجب بروز بیماری می‌شوند؛ به عنوان مثال زیادی صفرا موجب بروز بیماری می‌شود.

در طب سنتی برای خروج ماده‌ای که موجب بیماری در بدن شده است داروهایی به کار برده می‌شود که به آن نضج یا حل کننده گفته می‌شود که معمولاً بیمار به مدت 3 تا 14 روز این داروها را مصرف می‌کند. در مواردی که بیماری بر اثر بروز گرما به وجود آمده باشد، منضج یا حل کننده به کار برده می‌شود. برخی از منضج‌ها مانند ترکیب خاکشیر با ترنجبین است و برخی رژیم‌های غذایی و میوه‌ها مانند انگور می‌توانند به عنوان درمان کننده بیماری استفاده شود. معمولاً برخی افراد که دچار یبوست می‌شوند، می‌توانند یک دوره کوتاه از مواد گیاهی مانند خاکشیر، ترنجبین یا شیرخشت استفاده کنند تا یبوست آن‌ها برطرف شود. عملکرد منضج در بدن به صورت قطعه قطعه کردن غذا یا غلیظ کردن غذاهای رقیق یا رقیق کردن غذاهای غلیظ است.


  

 

با وجود این که هنوز برخی خانواده های ایرانی مخالف ورود ماهواره به خانه های خود هستند اما در این میان والدینی هم هستند که ...

 


 

 

جوان و امواج ماهواره

 

ماهواره، یکی از رسانه های قدرتمند ارتباط جمعی به شمار می آید . این ابزار، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، قادر است پیام‌های تصویری را به دورترین نقاط منتقل کند و تعداد بی‌شماری از افراد را در سراسر دنیا مورد خطاب قرار دهد. همچنان که ماهواره می تواند در هشیار کردن، اطلاع‌رسانی و درحوزه پژوهش، سیاست و ... نقش مهمی داشته باشد؛ برنامه های تخریبی و نابهنجاری نیز دارد؛ تا جایی که برخی از جامعه شناسان و کارشناسان فرهنگی را برآن داشته تا برای مصونیت جامعه انسانی، بویژه نهاد خانواده چاره اندیشی کنند. بدین ترتیب، تاثیر برنامه‌های این ابزار قدرتمند بر افکار عمومی و عملکرد آن را بویژه از نظر تربیتی و جامعه پذیری نباید از نظر دور داشت.

 

گذراندن وقت بیش‌تر برای تماشای ماهواره، نشان دهنده علاقه کمتر به مطالعه است و به احتمال زیاد، فرد را تنبل و از نظر روانی، منفعل بار می آورد، فعالیت ذهنی را کند و روح انسان را مسخ می کند. ماهواره، مبلغ پرخاش‌گری و ستیزه‌جویی است و گاه انسان را به ترس از خشونت واقعی مبتلا می سازد؛ بدین معنا که فرد از جنگ و مبارزه واقعی می‌هراسد.

البته درست است که استفاده صحیح از آن توسط افراد متخصص و کارشناس می تواند در بدست آوردن نیازهای اطلاعاتی ،اقتصادی ،پژوهشی و ... کمک نماید اما ماهواره با جذبه خاصی که دارد بیشتر بین خانواده ها نفوذ و گسترس یافته است و متاسفانه خانواده ها نیز به استفاده اصولی از آن نا آگاهند و برخی از شبکه های مبتذل و مخرب نیز از همین فرصت استفاده نموده و بنیان خانواده ها را هدف قرار داده اند و اثرات بسیار ویرانگری را بر شالوده خانوادها وارد می سازند رشد نا هنجاریها،انحرافات اجتماعی و اخلاقی و عاطفی و... در بین قشر جوانان نمونه هایی از این آفت و آسیب در جامعه محسوب می شود که با اصول و ارزش ها و اعتقادات ،فرهنگ و باورهای دینی ما در تضاد  آشکار می باشند. اما با کمال تاسف خانواده ها بدون اطلاع و توجه به اثر زیانبار ماهواره آن را بدون هیچ مقاومتی به حریم خصوصی شان وارد نموده و در نتیجه ناخواسته فرزندانشان را با ارزش ها و فرهنگ جامعه غربی آشنا می سازند فرهنگی که سراپا بی بند و باری و غفلت و دور شدن از مسیر انسانیت و غوطه ور شدن در باتلاق گمراهی و تباهی است.

متاسفانه امروزه جوانان زمان زیادی از شبانه روز را به تماشای برنامه های ماهواره اختصاص می دهند و همین امر عاملی در سستی نظام اکثر خانوادهای ایرانی است

برخی کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسایل ارتباط جمعی ساده همانند تلویزیون و یا ویدئو را جوابگوی نیازهای خود نمی دانند و به همین علت، همیشه به دنبال راهی هستند که از طرق مختلف با دنیای بیرون خود ارتباط پیدا کنند.

با وجود این که هنوز برخی خانواده های ایرانی مخالف ورود ماهواره به خانه های خود هستند اما در این میان والدینی هم هستند که خود عامل تشویق فرزندان برای تماشای برنامه های ماهواره می شوند.

دشمنان که همواره اشاعه فرهنگ دینی و اعتقاد به خداوند و معنویات را مانع اصلی هدف های خود می بینند برای کم رنگ کردن این اعتقادات ،با ایجاد خلل در اعتقادات قشر جوان در به انحراف کشاندن و بی هویت کردن آنان می کوشد.

شبکه های ماهواره ای در قالب میان برنامه ها و آگهی ها، مظاهر ضد اخلاقی را تبلیغ می کنند و این رسانه ها همچون دیگر ابزار بشری می تواند به آرمان های تعالی بخش انسان ها و جوامع خدمت یا خیانت کنند که در حال حاضر بیشترین تاثیر ماهواره در ایجاد و رواج فساد وفحشاء در میان جوانان است.

همچنین مدگرایی و اعتقاد پیدا کردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشکل‌ساز، از دیگر مضرات استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است

استفاده از اینترنت و ماهواره بدون کنترل والدین به ‌خصوص برای دختران جوان که در سن رشد هستند، باعث بروز مشکلات شخصیتی می‌شود. به نظر می رسد استفاده نسل جوان از اینترنت و ماهواره حریم‌های بین افراد خانواده را از بین می‌برد. متأسفانه در حال حاضر برخی از خانواده‌ها بدون توجه به آسیب‌های ماهواره از این وسیله استفاده می‌کنند که این امر موجب بروز بسیاری از فسادهای اخلاقی می‌شود.


  
طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ