سفارش تبلیغ
صبا

در روایات عمده ‏ترین خصال یاوران امام زمان(عج) چنین توصیف شده است:
1- صلابت و استوارى در ایمان، 2- قوت عقلى، 3- نیروى بدنى.

امام صادق(ع) می‏فرماید: «دوران غیبت قائم چنان به درازا خواهد کشید، تا حق در خلوص خود رخ نماید و ایمانهاى خالص از ناخالص، جدا شود، کسانى که سرشت ناپاک داشته و ترس آن است که به هنگام پیروزى دولت قائم، منافقانه خود را در صف مؤمنان جاى دهند، پیش قیام مهدى(ع) از آن جدا شوند.»، (کمال‏الدین، ص 356). بنابراین یاران آن حضرت داراى صفات و ویژگیهاى خاصى دارند که بعد از گذر از آزمونهاى مختلف و امتحان‏هاى سخت به این مراحل مى‏رسند. به چند مورد از این ویژگیهاى یاران امام اشاره مى‏شود.
1. بصیرت و آگاهى: یاران امام مهدى(ع) در بصیرت و درایت سرآمدند در فتنه‏ هایى که زیرکان در آن فرو می‏مانند هوشیارانه راه جویند. 
حتى اذا وافق القضاء انقطاع مدة البلاء حملوا بصائرهم على اسیافهم و دانوا لربّهم بامر واعظهم‏؛ چون فرمان خدا آزمایش را به سر آورد، شمشیرها در راه حق آختند و بصیرتى را که در کار دین داشتند آشکار کردند. طاعت پروردگارشان را پذیرفتند و فرمان واعظشان را شنیدند»، (نهج ‏البلاغه، فیض‏ الاسلام، خطبه 150).

2. خداجوئى: توحید و خداجوئى سرلوحه عقاید و خصال یاران مهدى است. «مردانى که گویا دلهایشان پاره‏ اى آهن است. غبار تردید در ذات مقدس خداى، خاطرشان را نمى ‏آلاید...»، (بحارالانوار، ج 52، ص 308 نقل از کتاب چشم به راه مهدى، ص 372). و اوصاف دیگر مانند، عبادت و بندگى، حافظان حدود الله، شجاعت، ایثار و مواسات، فرمانبرى، که یاران حضرت مهدى(ع) دارا خواهند بود. منتظران واقعى، وضعیت روحى، فکرى و عملى خود را به گونه ‏اى سامان میدهند که سنخیت کاملى با امام زمان علیه ‏السلام داشته باشند. آیا مى‏توان منتظر قدوم کسى بود؛ ولى با او مشابهت و سنخیت نداشت؟ آیا می‏توان محبت کسى را داشت، اما با او هیچ سنخیت و مشابهتى نداشت؟ ایجاد سنخیت با امام زمان، از طریق تقویت ایمان، تقوا، فضایل اخلاقى و درجات معنوى حاصل میشود و تنها در این صورت است که میتوان ادعاى محبت به آن حضرت را داشت. در صورتى که انسان رفتارش مطابق میل امام زمان علیه‏ السلام باشد، شعله محبت او در دلش زبانه خواهد کشید و عشق آن حضرت او را به فریاد خواهد آورد و دوری ‏اش را بر او سخت و ناگوار خواهد ساخت.
طبیعى است که هر قدر سنخیت با ولى عصر علیه ‏السلام بیشتر باشد، محبت آن حضرت به انسان بیشتر خواهد شد و محبت انسان نیز به آن حضرت افزون‏تر خواهد گشت. بنابراین: منتظر واقعى، باید سعى کند که تمام وظایف دینى و احکام الهى را انجام دهد.


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ